3D objekty či geometrické tvary. Aj tie kraľujú grafickému dizajnu v roku 2020

3D objekty či geometrické tvary. Aj tie kraľujú grafickému dizajnu v roku 2020
22. júna 2020 Patrik Boďo

Ako vyzerajú najnovšie trendy v dizajne a na čo by sa pri tvorbe grafiky mal zamerať každý grafik? Rok 2020 síce je v pokročilom štádiu, no opakovanie dizajnových trendov nikdy neomrzí. Keď už ste tento rok niečo trendy zmajstrovali, ďalšie riadky ignorujte. No ak už dlhšiu dobu dizajnujete v starých šľapajach, no radi by ste sa konečne „prebudili“, padne vám tento článok určite vhod.

Trendy či popularita?

V dobách digitálneho umenia sa trendy v grafickom dizajne menia pomerne rýchlo. To, čo bolo moderné pred dvoma rokmi, je tento rok už zastarané, pričom ďalší rok to môže byť ale že úplne mŕtve. Samozrejme, česť výnimkám! Zatiaľ čo niektoré trendy sa držia už nejakú dobu, iné zmizli z očí len preto, aby poskytli priestor pre nový moderný štýl. Niektoré z nasledujúcich grafických štýlov, ktoré vám bližšie predstavíme, sa nemusia javiť ako novinka tohto roku, ale skôr môžu byť výsledkom dlhodobejšieho nárastu popularity. Trendy totiž nevznikajú cez noc, ale pozvoľne sa dostávajú do povedomia. Poďme na to!

3D a typografický design udávajú štýl

Hneď prvým grafickým dizajnovým prípadom, ktorý je skôr populárny, ako trendy, je 3D design. Jedná sa rozhodne o štýl, ktorý sa dostal na výslnie už v predchádzajúcom roku, pričom v žiadnom prípade netreba očakávať jeho koniec, skôr naopak. Ide totiž o moderný a čistý dizajn, ktorý sa snaží zachytiť reálnejšiu podobu situácie. 3D grafika môže vyzerať v podstate akokoľvek, môžu k nej byť pridané až realistické efekty, alebo to môže byť jednoduchá vektorová grafika. Kreatívne agentúry by sa okrem toho mali zamerať na neóny, žiarivky či jasné svetlá, ktoré 3D grafike pomôžu maximálne vyniknúť.

3D grafika má malý súvis aj s typografickým ošiaľom, ktorý taktiež naplno prepukol práve v tomto roku. K tomu, aby boli kompozície inovatívne a moderné, sa dizajnéri ,,hrajú“ s typografiou vo veľkom štýle. Umelecká typografia, zdobená rôznymi geometrickými aj negeometrickými tvarmi a ďalšími kreatívnymi prvkami, je bezpochyby niečo, čo priťahuje pozornosť. Čo sa týka hrúbky, tak tu platí pravidlo, čím hrubšie, tým lepšie. Ďalšou modernou vecou v typografii je tento rok kresba tvarov s písmom. O čo sa jedná? Krúžky, oblúky, jednoduché tvary alebo elementy v dizajne. Tvary nemusia byť len 2D. Veľkým hitom sú 3D objekty ako kocky, schody a pod.

V jednoduchosti je krása!

Každým rokom sa tento status zintenzívňuje, rok 2020 nie je výnimkou. Zanedbateľné množstvo detailov umožňuje grafikom sústrediť sa nielen na umenie samotné, ale aj na správu, ktorú má ilustrácia odovzdať. Tento rok môžu moderné obrázky vyzerať naozaj zjednodušene, nerealisticky, ba dokonca až detinsky.

Trendom je tiež „line art“, pod čím treba chápať zjednodušený štýl ilustrácie. Grafika vyzerá čisto, elegantne a nenápadne. Okrem toho, čím ďalej tým viac grafikov má tendenciu používať monochromatický jednofarebný efekt na ich obrázky. Všetky farby v obrázkoch sú z jedného farebného kódu a mení sa len odtieň. Tým sa docieli, že celý obrázok je len modrý, zelený, červený atď.

No a aby toho s jednoduchosťou nebolo náhodou málo, čoraz viac značiek začalo používať minimalistický dizajn domovských stránok. Takto sa web načíta nielen rýchlejšie, ale aj ľahšie prispôsobí svoj vzhľad rozmerom mobilného telefónu. A nemá to len vizuálne výhody. Samotný Google uprednostňuje práve stránky s jednoduchšími vlastnosťami, čím má web lepšie umiestnenie vo výsledkoch vyhľadávania.

Vyrozprávajte príbeh pomocou geometrie

Netreba zabúdať ani na gradienty, ktoré aj tento rok zažívajú vzkriesenie. Využívať sa budú mnohými jedinečnými spôsobmi. K zložitým ilustráciám sa pridá napríklad farebný filter a do jednoduchej grafiky sa na poukázanie zahrnú hĺbky a textúry.

Pri textúrach, konkrétne patternoch, ešte chvíľu ostaneme. Aj tie totiž zaznamenávajú pozvoľný návrat na výslnie. Nutne to však nemusí znamenať použitie patternov tradičným spôsobom. Pattern sa dnes môže použiť v obrázkoch, ilustráciách, fotografiách, nadpisoch, vizitkách a tak ďalej. Hlavne sa treba držať toho, aby pattern nebol v grafike nasilu.

Na záver nemôžeme opomenúť geometriu, ktorá v grafike preráža stále viac a viac. Nejedná sa o žiaden blud. Každý zdatnejší grafik, dizajnér či umelec vám potvrdí, že všetko vychádza zo základných geometrických útvarov. Geometrické návrhy síce vyzerajú jednoducho, no v skutočnosti vyžadujú dosť práce, aby z nich ľudia pochopili správu, ktorú majú odovzdať. A pretože sa v posledných rokoch rozmnožila túžba po minimalizme a jednoduchosti, práve geometrické útvary sa zaradili medzi TOP grafické trendy roku 2020. A čo vy? Máte pravítko a kružidlo na kancelárskom stole pripravené?

Zdroj: artster.cz, Monika Kudličková – detepe.sk, Simona Bačová – harton.sk, sharkani.com
Foto: istock.com