Mapy ako sociálna sieť? S tými od Google žiaden problém!

Mapy ako sociálna sieť? S tými od Google žiaden problém!
4. apríla 2019 Patrik Boďo

Viac ako 3/4 majiteľov svojich mobilných telefónov využíva navigačné aplikácie, zabudované GPS zariadenia teda, pochopiteľne, vymierajú. Podľa najnovších prieskumov je najviac preferovanou apkou Google Maps. A aj keď firmy považujú túto navigáciu za dôležitú, ešte stále jej silu v mnohom podceňujú.

Za mesiac viac ako miliarda používateľov

Mapy Google sú najobľúbenejšou navigačnou aplikáciou. Iste sa aj vy pýtate prečo, keď ich trh ponúka pomerne dosť. Google Maps je preferovaná navigačná aplikácia pre takmer 6x viac ľudí v porovnaní s druhou najobľúbenejšou aplikáciou Waze. 25% majiteľov smartfónov tvrdí, že používajú svoju preferovanú navigačnú aplikáciu, pretože veria, že ponúka lepšie služby. O aké výhodné služby ale ide?

Google Maps je najväčšou mapovou službou na svete, pričom nájdete v nej obrovské množstvo nielen navigačných informácií. To znamená, že bez ohľadu na to, kam sa vyberiete, ak necestujete do tých najzašitenejších oblastí planéty, dostanete príslušné informácie, ktoré hľadáte. Na Google Mapách je totiž k nájdeniu kdejaký národný park, ktorý inde uvedený nie je. Navyše si k nemu v prípade, že ste online, môžete hneď nechať zobraziť fotky a zvážiť, či sa vám tam vôbec oplatí chodiť.

S Google Maps sa vždy nájdete

Poďme už ale k navigovaní, to je stále pri týchto aplikáciách najdôležitejšie. Google Maps laborujú s výborným systémom plánovania dopravy. Trebárs v Bangkoku môžete o prehľade autobusových liniek iba snívať, ale Google mapy vedia pri plánovaní cesty hromadnou dopravou vziať do úvahy aj tieto linky a z 90 % vám prejazdy naprieč mestom ponúknu správne.

„Google je najrozšírenejšou aplikáciou a má najväčší objem senzorov,“

…vyšlo z úst Marca Prioleau, výkonného riaditeľa poradenskej spoločnosti Prioleau poradcov v Kalifornii. A keď sa neviete nájsť so známym, aj to v Google vyriešili. Stačí zakliknúť „zdieľanie polohy“ a svoju pozíciu môžete blízkemu poslať priamo cez množstvo komunikačných kanálov. Kedykoľvek sa presuniete, presunie sa aj kurzor na zdieľanej mape v reálnom čase. A pozor, nespomenuli sme ešte jednu veľmi dôležitú vec. Ak sa vám minú dáta, netreba zúfať. Google Maps ponúkajú možnosť stiahnuť si vami vybranú mapu.

Význam pre všetky firmy

Zbystriť svoju pozornosť na Google Maps by okrem tých, ktorí „len“ cestujú, mali aj všetci tí, ktorí budujú nejakú spoločnosť či len menšiu firmičku. Cez navigačnú aplikácie si totiž ľudia hľadajú cestu k hotelu, reštaurácii, kam sa večer pôjdu najesť, aj čistiareň, kde si nechajú vyčistiť kabát. Tak napríklad zle uvedená otváracia doba dokáže v dnešnej „vysokorýchlostnej“ dobe zákazníka naozaj naštvať. Veľmi jednoducho sa tomu však dá predísť.

Prostredníctvom Google My Business si každá firma dokáže vytvoriť a spravovať vlastný profil. Ak si firma profil sama nevytvorí, môžu tak urobiť používatelia z komunity Google Local Guide, ktorí ale nemusia mať presné informácie. Obdobne to funguje aj s aktualizáciami – užívatelia majú možnosť navrhnúť akékoľvek zmeny a v prípade, že sa firma nevyjadrí, môžu sa tieto zmeny objavovať v Google službách. Dnes mapy pomáhajú každý mesiac generovať po celom svete 100 miliárd návštev na firemných stránkach a sprostredkujú nad tri miliardy priamych kontaktov.

„Google Maps považujú za dôležitý kanál všetci, ale málokto ho zatiaľ vníma ako sociálne médium,“

…hodnotí Barbora Linhartová z agentúry Dark Side. A to pritom okrem základných údajov o adrese, otváracej dobe a telefónu, môže daná firma k svojej prezentácii pridať aj fotografie, videá alebo 360 ° virtuálne prehliadky. Tiež môžete v súčasnosti využívať tzv. príspevky, ktoré sa zobrazujú v mapách priamo pod profilom a hodia sa napríklad na komunikáciu časovo obmedzených akčných ponúk, rôznych udalostí či nových produktov.

V neposlednom rade si treba uvedomiť, že Google Maps sú aj hodnotiacou platformou. Z tohto dôvodu by si každá firma mala strážiť, čo sa o nej píše, neustále odpovedať na recenzie a prípadné otázky. Google Mapy sa tak pomaly predierajú do rozsiahleho sveta sociálnych sietí, ktoré by žiadna spoločnosť nemala brať na ľahkú váhu.

Zdroj: mediaguru.cz, themanifest.com, zahorami.cz, style.hnonline.sk, embedgooglemaps.com
Foto: istockphoto.com