Ďalšia facka súkromiu. Na scénu prichádza Live Location!

Ďalšia facka súkromiu. Na scénu prichádza Live Location!
23. septembra 2017 Andrea Guzlejová

Facebook a novinka? Nič nové pod slnkom. Tentoraz sa Zuckerbergovci zamerali na svojho chatovacieho miláčika Messenger, u ktorého zrejme pociťovali potrebu ďalšieho „vytunenia“. Jedná sa o konkrétnu funkciu Live Location, ktorá… no veď, čítajte ďalej, nemusíte vedieť všetko z úvodu!

Intímny život už dávno nie je tabu

Súkromie. Viete čo toto pomerne jednoduché slovo Slovenského jazyka znamená? S pribúdajúcimi rokmi synonymá ako „súkromný, intímny, samotný, verejnosti neprístupný život“, akosi strácali svoj význam. Akoby nám (a to aj bez pravidelného užívania omamných látok) postupne odumierala bunka v mozgu s pochopením významu týchto fráz.

Bariéry súkromia sú už dávno pokorené, ba zosmiešnené či zahanbené. Nástupom Facebookového šialenstvadostal náš tajuplný život facku, ktorú už nikdy nepredýchal. Prvotný boom so zdieľania tzv. „záchodových“ fotiek, ktorými sme mali potrebu populáciu informovať o tom, ako si ideme zafajčiť, napiť sa vody, či ako sa ideme… ehm… pohrať s toaletným papierom, síce ustál, no úplne neutíchol. Fotky, videá či len krátke správy „spoza našich dverí“ pridávame hojne aj naďalej, či už to na nástenke Facebooku, alebo pomocou stále populárnejšieho Instagramu.

Kto život nezdieľa, nie je „in“? Blud!

Každý vie o tom, akú novú frajerku má ten či henten, na akom výletiku bola tá či oná, alebo ako sa volá a koľko má kíl kamoškine novorodeniatko. Ale koho toto reálne zaujíma? Prepáčte, ale nikoho. Jediné tých, ktorí zbierajú milované lajky, a teda tých, ktorí tie posty sami aj zdieľajú. No to je už iná téma hodná polemizovania. Vráťme sa teraz späť k spomínanej novinke, ktorá znovu o niečo viac zníži sebavedomie nášmu súkromia. Na scénu prichádza nová funkcia s názvom Live Location, ktorá umožní v rámci súkromných alebo skupinových správ zdieľať vašu polohu v reálnom čase po dobu 60 minút. Ale poďme pekne po poriadku.

Už sa neskryješ nikdy a nikde

Tak ako sme sa prestali hrať na schovávačky, keď sme boli ešte malí, s novinkou v Messengeri sa prestávame schovávať už aj ako dospelí. Nová funkcia totiž umožní zdieľanie polohy v reálnom čase s vybranými kontaktmi, pričom po kliknutí na zdieľanie polohy budú môcť účastníci konverzácie priamo v rámci nej sledovať mapu s vašou aktuálnou polohou. Okrem toho budú môcť vidieť dokonca aj váš pohyb! To všetko po dobu až jednej hodiny, pričom vypnúť to môžete kedykoľvek. Keď polohu vyzdieľa viacero ľudí v konverzácii, rovno uvidíte, ako veľmi ste od seba vzdialení. Novinka je samozrejme dostupná v aplikáciách pre iOS aj Android. (zdroj: visibility.sk)

Čo to znamená?

No v prvom rade to, že Facebook Messenger už nikdy nebude len konverzačnou aplikáciou, ale tiež nástrojom pre offline stretávanie ľudí. Stačí, keď kliknite na ikonku Live Location. Messenger vám následne zobrazí mapu vašej aktuálnej pozície a ponúkne možnosť stlačiť modrú klávesu pre jej zdieľanie. Príjemcovia správ súčasne uvidia údaj s odhadom, ako dlho im potrvá cesta k vám. Tiež je možné zdieľať statickú pozíciu na mape. To sa hodí, ak napríklad chcete priateľom či obchodným partnerom vysvetliť, v ktorej kaviarni sa stretnete. (zdroj: newsfeed.cz)

O Live Location radšej nemať ani potuchy

Toto všetko je však veľká a užitočná sranda len dovtedy, kým vás frajer/ka nepožiada o zdieľanie vašej aktuálnej polohy. Samozrejme to prestáva byť srandou vtedy, keď sa nachádzate na mieste, „vďaka“ ktorému by ste si so svojou láskou vykopali vojnovú sekeru. Všetkým tajnostkárom teda odporúčame, aby svojej polovičke novinku v Messengeri radšej ani nespomínali. A na druhej strane, zdieľanie polohy je dobrovoľná záležitosť, nad ktorou máte absolútnu kontrolu. Alebo predsa nie? ?