Dve slová, jeden význam. Slová, ktoré sú síce v angličtine, no nikto ich do prekladača nedáva. Slová, ktoré v týchto dňoch skloňujeme omnoho častejšie. Áno, „home office“ naplno roztvoril svoje krídla. O tom, či aj skutočne naplnil potenciál, sa pobavíme práve v dnešnom článku.
#zostandoma
COVID-19 rozhádzal našu každodennú rutinu ako nič iné. Zatiaľ čo niekto musí zostať v karanténe a nevychádzať z domu, iný stráži deti, ďalší sa len nechce nakaziť. Skrátka, mnoho z nás je v týchto dňoch nútených pracovať z domu.
Home office môže na prvý pohľad vyzerať ako splnený sen. Nepríjemný budíček vám ale môže vystaviť izolácia od okolia i napríklad vaša neschopnosť si vyčleniť čas a priestor na danú úlohu v domácom prostredí. Aj preto sme si na aktuálnu tému zaumienili zistiť výhody či nevýhody home office a hlavne, ako zvládať „domáce úlohy“ a zbytočne sa pritom nerozptyľovať.
Izolácia ochráni zdravie, ale aj produktivitu
Treba pripomenúť, že home office nie je žiadnou prelomovou novinkou. Možno sa do našich končín šíry ako v lete na saniach, no v západnom svete je bežnou súčasťou už celé dekády. Ani v bajane nejde o žiadnu atypickú záležitosť. Každý z nás si môže jeden deň v týždni prácu „užiť“ priamo zo svojej izby. Takto fungujeme cca. dva roky. Aj u nás však platí staré známe „100 ľudí = 100 chutí.“ Jeden využíva home office každý týždeň, druhý vtedy, keď vonku prší, tretí vôbec. Home office má totiž dve strany mince. Zatiaľ čo pre niekoho môže byť domáca situácia výhodou, pre toho druhého nočnou morou.
Tak napríklad. Kolegovia z oddelenia práve vedú strhujúci rozhovor, zatiaľ čo vy sa snažíte maximálne sústrediť. Kolega za jedným stolom hovorí o dovolenke, na druhom zas zazvoní telefón. Pekne povedané: hluk! Doma si môžete vytvoriť pracovnú atmosféru presne tak, ako si vyžaduje vaša produktivita. Výhľad z okna ako z rozprávky, v uchu obľúbená muzička. Ach, ten home office vie byť ale úžasný. Ale čo rodina, div(n)í susedia, psík, mačička, škrečok, tarantula, zvláštni ľudia za oknom, všetci ľudia za oknom, nikto za oknom, imaginárny spolubývajúci, ba dokonca duch z podsvetia? Pre pracovníkov s takýmito „sociálnymi väzbami“ zrejme dlhodobý a hlavne produktívny home office neprichádza do úvahy.
V práci je toho veľa, doma ešte viac…
S nástrahami útulného domova sme ešte neskončili, len sme vynechali tie neživotné. TV, posteľ, gauč, taburetka, podlaha, xbox/playstation, knihy, časopisy, gumená tarantula, rúra, práčka, žehlička, rozpracované plátno, nerozpracované plátno v pivnici, plátno v obchode. Zatiaľ čo domá na nás tieto predmety ceria zubiská, v kancelárii majú len malú šancu na prežitie.
Možno ste si všimli, že bol opomenutý mobil. Zámerne. S tým totiž prokrastinujeme kdekoľvek, nielen počas home office. Celoeurópska štúdia jedného z výrobcov mobilov ešte z roku 2014 odhalila, že priemerný používateľ sústredí pohľad na svoj mobil až 150-krát za deň. Ak bežný človek naspí denne 8 hodín, pozrie sa v zostávajúcich 16 hodinách na displej telefónu v priemere každých 6,5 minúty. Poďme ale späť…
Aby riadky napísané vyššie neboli len subjektívnym názorom jednej osoby, mali možnosť sa vyjadriť aj ostatní bajanisti. Ako odpovedali na otázku: čo/kto vás počas home officu najviac rozptyľuje?
Lukáš: „Syn a sused. Syn je maličký, takže plače, mrnčí a vydáva iné nepríjemné zvuky. Sused zas starý, takže cez stenu počuť ustavičné hundranie.“
Slavo: „Dieťa Samko. Je naučený, že keď mám zavreté dvere, tak ma vstup zakázaný. Ak je niečo urgentné, môže klopať.“
Rado: „Nič/nikto. Akurát telefón.“
Mišo: „Najviac ma vyrušujú všetci, lebo sa nevedia stotožniť s tým, že keď som doma, tak to neznamená, že mám voľno.“
Erik: „Asi pozeranie do mobilu.“
Kika: „To, čo ma vyruší, závisí od toho, do akej miery sa dokážem koncentrovať. Niekedy ma nevyruší nič, niekedy každý pohyb na ulici za oknom.“
Aďo: „Neustále vypisujúce ženy.“
Júlia: „Keď som doma, tak mama a ségry, občas okolité podnety (zapnutá telka v pozadí, internet a pod.).“
Sára: „Jedlo.“
Ivan: „Nič. Teda v zime zima a v lete teplo, ale inak nič.“
#ajbajanjedoma
Čím kratšia je vzdialenosť dochádzky, tým rýchlejšie sa dostanete do práce. To je jasné ako facka. Pracovník tak môže ušetriť nielen drahocenný čas, ale aj peniaze. Čím menšie prejdené vzdialenosti, tým nižšie sú náklady na mobilitu autom či hromadnou dopravou.
Je však veľmi dôležité si určiť konkrétny priestor, kde budete homeofficeovať. Pokiaľ sa nemôžete zavrieť do samostatnej izby, treba si vyhradiť svoj malý pracovný kútik napríklad v kuchyni či v jedálni. Neodporúča sa pracovať s notebookom v posteli alebo na gauči, pretože tým trpí vaša pracovná morálka.
V akej časti bytu/domu sa nachádza váš pracovný kútik?
Lukáš: „Mám špeciálne zriadenú pracovňu – malú izbu (ale priechodnú), kde mám PC.“
Slavo: „Domáca pracovňa (miestnosť výhradne určená na prácu a môj relax – hudobné nástroje, technika, počítače, okno – nech sem tam vidím aj svet).“
Rado: „Mám kancel v byte. Samostatná izba.“
Mišo: „Najradšej homeofficujem mimo domu, čiže v kaviarni alebo niekde inde. Doma sa mi pracuje najťažšie, ale keď už, tak pracujem vo vlastnej izbe, kde mám aspoň mierny kľud.“
Erik: „Pracujem vo svojej izbe s hudbou zapnutou na max.“
Kika: „Máme veľkú kuchyňu spojenú s obývačkou, pričom stále mám priestor, v ktorom si zvyknem rozložiť podložku na jogu. Tá je teraz zložená a na jej miesto pribudol pracovný stôl obklopený rastlinami. Pre atmosféru.“
Aďo: „Kancelársky kútik v izbe.“
Júlia: „Pracujem buď za stolom alebo v kresle s prenosným stolíkom, snažím sa vyhýbať práci na gauči (viem, k čomu by to viedlo).“
Sára: „V izbe.“
Ivan: „Nikde. Doma nepracujem (kanceláriu mám inak prázdnu, čiže som v nej aj teraz).“
K home office by ste podľa odborníkov mali pristupovať spôsobom, ako by ste chodili do klasickej práce. Než zasadnete za notebook, vykonajte nevyhnutnú hygienu, prezlečte sa do denného oblečenia, učešte sa a prípadne namaľujte. Vďaka tomuto prístupu sa naladíte na klasický pracovný režim. Držať by sa mal každý zásady, že počas home office sa nikdy nepracuje v pyžame.
Rady odborníkov sú síce pekné a pochopiteľné, no skutočnosť môže byť niekde inde. Kde, na to sme sa opäť opýtali bajan family.
Čo máte počas home office na sebe?
Lukáš: „Sú dni, keď pyžamo vyzlečiem až večer, aj to len preto, že idem do obchodu, no sú dni, keď pyžamo vyzlečiem hneď ráno.“
Slavo: „Pyžamo nikdy. Tepláky a tričko.“
Rado: „Tepláky, kraťasy, tričko.“
Mišo: „Nepracujem v pyžame, vždy sa oblečiem do bežného domáceho outfitu, keďže pyžamo by vo mne evokovalo stále to, že môžem ešte spať.“
Erik: „Pyžamo by som nedokázal nosiť. Stále sa oblečiem. Klasika ako mikina a tepláky.“
Kika: „Obliekam sa trošku domáckejšie, ale make up si robím každý deň. Som predsa dáma.“
Aďo: „Prevažne na hoľaka.“
Júlia: „Domáce oblečenie (legíny, tričko). Aby mi v tej posteli bolo predsa len pohodlne.“
Sára: „Podľa nálady.“
Ivan: „Klasika ako ponožky, čiapku a pod.“
Počas vírusu sme „home“ určite. Čo po pandémii?
Z riadkov vyššie možno poľahky dedukovať, že home office v plnej kráse nemusí prinášať iba úžitok, ale častokrát aj strasti. Všetky pre a proti záležia od individuálneho rozpoloženia konkrétneho pracovníka a jeho situácie. Určite ešte nie sme v dobe, kedy by sa dalo tvrdiť, že home office má len a len plusy.
Práca z domu si žiada pomerne prísny režim, inak hrozí, že sa rozprestrie do celého dňa. A nejasné hranice medzi prácou, starostlivosťou o rodinu či zle nastavenou domácnosťou miesia na problém v oblasti duševnej hygieny. Existuje veľa tipov a nástrojov, ako zabezpečiť, aby práca v domácej kancelárii bola ešte lepšia, produktívnejšia a úspešnejšia. My fičíme na Teamworku a klasickom Skype.
Na záver to môžeme zhrnúť takto. Home office nie je pre každého. Pokiaľ vám ale nezostáva nič iné, ako je tomu aj v týchto dňoch, musíte sa s tým popasovať. Aby ste home office zvládli, budete musieť v sebe nájsť určitú dávku disciplíny a sebakontroly. A keď si budete chcieť vlasy vytrhať, spomeňte si na obdobie, kedy muži museli bojovať na fronte a ženy radšej ani nechceli vystrčiť lodičku cez prah domu. Domov, sladký domov…
Zdroj: Sonja Körner – jalios.com, Tatiana Urbanová – marieclaire.cz, Monika Kováčková – flowee.cz, hnonline.sk
Foto: istock.com, freepik.com