Microsoft prestal „plátať“ Windows XP, firmy si môžu za podporu priplatiť

Microsoft prestal „plátať“ Windows XP, firmy si môžu za podporu priplatiť
15. augusta 2017 Vlado Bratičák

Podpora 12-ročného starčeka medzi operačnými systémami – Windows XP od spoločnosti Microsoft, skončila už počas mesiaca apríl. Mnohé spoločnosti, a najmä domáci používatelia „ikspéčka“, tak zostali vystavení bezpečnostným hrozbám, ktoré sa s rozširovaním softvéru a zdokonaľovaniu hardvéru v internetovej dobe vyskytujú čoraz častejšie.

Okrem toho, že používanie Windows XP predstavuje po ukončení podpory bezpečnostnú hrozbu, je to z časti aj marketingový ťah zo strany spoločnosti Microsoft, ktorá chce rozšíriť svoje systémy Windows 7 a v poslednom čase najmä Windows 8, ktorý je dokonale prispôsobený pre nové zariadenia s dotykovou obrazovkou.

Pri spoločnosti Microsoft sme si už nejako zvykli na to, že svoje systémy sa snaží priebežne zabezpečovať a ukončenou podporou Windows XP (8. apríla 2014) sú tak domáci používatelia vystavení bezpečnostným hrozbám. Aj napriek podpore, ktorú Microsoft poskytoval do začiatku apríla, Windows XP vyšiel v prieskume Microsoft Security Intelligence Report ako najzraniteľnejší systém na počítačoch dnešnej doby.

Medzi kandidátov v prieskume tvorili systémy Windows XP SP 3, Windows Vista SP2, Windows 7 SP1 a Windows 8. „Ikspéčko“ sa umiestnilo na poslednom mieste. Posudzovali sa pritom také možnosti ako zraniteľnosť systému, miera útokov na systém alebo možnosti získania vírusu a reálneho infikovania nežiaducim kódom.

Všetky počítače so systémom od spoločnosti Microsoft majú vysokú možnosť priamo natrafiť na škodlivý kód, čo predstavuje v percentuálnom vyjadrení 12 až 19 percent. Z tohto pohľadu vyšiel najlepšie práve nový Windows 8.

Odlišná situácia je už v tom, koľko počítačov je s jednotlivými systémami od Microsoftu aj infikovaných. Až 9 počítačov z 1000 skúmaných bolo infikovaných v prípade Windows XP. Windows Vista dosiahol takmer 6 infikovaných počítačov, Windows „sedmička“ takmer 5 a Windows 8 len približne 1,6 infikovaných počítačov z tisícky skúmaných.

Treba pripomenúť, že podpora pre veľké firmy neskončila, tie si však za používanie a „plátanie“ Windows XP poriadne priplatia. Dvanásťročný systém nestačí s dychom na dnešné hrozby, ktoré sa z čias novinky v podobe XP rozšírili z vtedajších necelých 400 miliónov na terajších 2,5 miliardy!

Zmenilo sa aj správanie používateľov, rozšírili sa sociálne siete, nastúpila doba internetu a využívajú sa nové technológie, čo nahráva rozširovaniu hrozieb a stúpa riziko infikovania IT zariadení a zneužitia údajov. Každý používateľ Windows XP by preto mal zvážiť, či podstúpi hroziace riziko používaním Windows XP naďalej, alebo investuje do prechodu systému na vyššiu verziu.