Trendsetteri s farbou von: aktuálna pestrá predpoveď, šťastných 7 pre PF 2019!

Trendsetteri s farbou von: aktuálna pestrá predpoveď, šťastných 7 pre PF 2019!
8. januára 2019 Patrik Boďo

Čo oči nevidia, srdce nebolí. Farby vidieť. Vedia sa pohrať s našou prvou aj druhou signálnou sústavou a je lepšie z nich mať prospech. Ako správne podľahnúť trendom tento rok? Tu je ich prognóza v skratke.

Pantone a ich “živý koral” ako farba roku 2019.

Farebný experti, ktorý prečesali zemeguľu hľadajúc vplyvné farby, našli FA7268. Živý koral je priateľskou enviromentálnou pripomienkou. Mala by  znamenať aj vnútornú potrebu optimizmu a hľadanie radosti. Odtienok by mal ratifikovať energickosť a výdatnú nutričnosť. Podľa tlačovej správy je to obohatená oranžová s tmavo zlatými podtónmi.

Ohnivá červená

Ako fénix sa vracia k moci a tradicionalisticky prináša dojem krvi a mlieka. Je tiež spájaná s láskou, vitalitou, vášňou, silou a veselením sa. Je excentrická a teší sa pozornosti, je teda riskantným rozhodnutím, čo však nemusí byť zlé. Prenáša pocit jazdy na hrane a malo by to byť zviazané s produktom, ktorý predstavuje. Pripútajte sa, alebo si previažte oči, lebo tejto farby nebude v roku 2019 málo.

Biele neutrály

Ak si potrebujete oddýchnuť od rýdzej červenej, možno nájdete vyrovnanosť v čistote bielych neutrálov. Sú symbolom čistoty a viažu sa s úprimnosťou a nezávislosťou. Má instantný upokojujúci účinok. Zjemňuje kompozíciu a prevzdušňuje s dojmom zázraku. Vracia sa na javiská pre značky, ktoré sú elegantné, uhladené a minimalistické. Samozrejme, je potrebné ju kombinovať, napríklad ostatné neutrálne farby vyzdvihujú jej čaro.

Zemité tóny

Ako paleo, spájajú naše zmysly podvedomo s matkou prírodou. Evokujú nostalgiu, pripomenú kôrku chlebíčka alebo čerstvo pokosenú trávu. Pre navodenie clivoty u klienta, prehodnoťte zelené, hnedé, žlté, koralové či tlmené pastelové alebo zaprášené studené tóny. V ľahšom či temnejšom duchu, vyjadria surovosť a pocit neunúvania sa. Predstavujú úľavu od každodenných vtieravých žiarivých obrázkov na sociálnych médiách, spájame ich s pocitom  domova a bezpečia.

Smelé kontrasty

Môžu byť zradné, ich nesprávne kombinovanie doslova ubližuje očiam. Na druhej strane, ak ich dáte správne pod opraty, môže vám pred očami vzísť živelný a úderný vizuál. Dve či tri farby z opačnej strany farebného spektra sa vzájomne akcentujú a vyspádovaná sýtosť im pomôže zažiariť, hýbať sa a zakričať si. Kontrast nemusí vznikať len farebne, ale aj cez vzory a odtiene. Dynamizuje kompozíciu a robí ju nebojácnou a opovážlivou.

Storaké hýrenie

Farboľubovia, tento trend je pre vás! Utápame sa vo farbách, lebo sú pre kompozíciu radosťou in vitro. V minulosti sa očakávalo škrupulózne sa vyhnúť spletitým farebným kombináciám, dnes je celé spektrum ihriskom dizajnéra.  Prosím neskáčte hlavičky do detského bazéna, je lepšie si pozorne vybrať vzájomne priaznivé, hoci aj vysoké farebné vlny. Jas prináša balans, tón v tóne harmonizáciu.

Perleťové palety

Magické všeličo, ktoré sa mení so zmenou uhla pohľadu, povrchné a ľahučké. Mystické a kozmické, kabaretné jemné dynamické mikroodtienky ktoré z presladenej palety pastelov urobia svižné varieté.

Zdroje: 99designs.com; pantone.com; kultura.sme.sk; wired.com
Foto: google image tools