Byť slobodným neznamená byť bohatým!

Byť slobodným neznamená byť bohatým!
21. septembra 2017 Patrik Boďo

„All my dreams, my passion, gone.“ Aj takýto srdcervúci odkaz o premárnených snoch či vášni celému svetu zdelil jeden bankár z Austrálie. A je úplne jedno, či je John Jerryson známy alebo neznámy, jeho úprimné slová sa z veľkej časti dotýkajú každého jedného z nás. Aj tento článok je o tom, prečo podobné chyby, akým sa austrálsky „Janko“ nevyhol, zo svojho života treba čím skôr vykynožiť.

Čo tak vystúpiť z komfortnej zóny?

Len nedávno sme vám v našom blogu predostreli článok s názvom „Chceš byť konečne produktívny? Čítaj het!“o tom, čo treba robiť, aby ste vo svojej práci zvládli výzvu čo možno najrýchlejšie a najefektívnejšie. A slová, prečo sa najmä v práci venovať svojim povinnostiam intenzívne, z veľkej časti nadväzujú na aktuálnu tému o nepremárnenom čase či živote. Každému je jasné, že keď v práci za počítačom stihnete načas naťukať všetky dáta, alebo na stavenisku položiť všetky tehly, vyhnete sa u „šéfovcov“ nepríjemnej kritike či ľahšej peňaženke. A ak sa hecnete, môže z toho byť omnoho viac, než len plat, na aký ste si za tie roky zvykli.

Snívaním až k depresiám

Nelietajme ale vo výšinách a pozrime sa na realitu. Snívať o zvýšení platu či dokonca finančnej nezávislosti je pri rolovaní facebookových motivačných obrázkov síce príjemné, no z drvivej väčšiny neefektívne. No a ak nás v práci neustále rozptyľujú najnovšie výdobytky techniky, ktoré sú kameňom úrazu fenoménu prokrastinácie, život Charlieho Harpera ostáva aj naďalej v teoretickej rovine. A s tou „teóriou“ sme to značne prepískli. Nie každému totiž prajú hviezdy tak, aby si z nudy kúpil lietadlo a odfotil sa so svojim novým miláčikom na Instagrame. Je toto ale naozaj to, počom ľudský „chtíč“ tak horlivo túži?

Ťažký život milionára

“Peniaze nie sú v žiadnom prípade kľúčom k šťastiu. I keď je ten pocit na začiatku úžasný, účinok trvá iba krátko. To, čo na začiatku považujete za úžasné, sa zrazu pre vás stane rutinou, nudou a vaše hranice sa posunú ďalej. Kúpil som si luxusné auto na moje 16. narodeniny, o pár rokov aj dom. Zaplatil som si drahú dovolenku, kde som sa snažil utrácať, ako sa len dalo. No a pritom všetkom som sa pristihol, ako si v duchu hovorím: Si hlupák, keď za fľašu vína utratíš tisícky dolárov. Vždy som sa vrátil k pôvodným hodnotám, nepochádzam totiž z bohatej rodiny,” tvrdí o sebe a svojom živote istý úspešný človek prostredníctvom blogu na sociálnej sieti Quora.

Krédom sa stala závisť

Nie každý má ale také zmýšľanie ako síce anonymný, no milionársky bloger. Tí, ktorým je to jedno a peniaze im jednoducho chutia, si práve len papierovými bankovkami vedia užiť život naplno. No to, či je niekto arabským šejkom alebo africkým chudákom, svojim lamentovaním, ohováraním, frflaním a ľutovaním sa v práci za počítačom nijak neovplyvníme. Keď nám jednoducho prašule z neba nepadajú a rosnička aj naďalej predpovedá jasnú oblohu, treba sa s tým čím skôr zmieriť. Čo sme si totiž navarili, to si aj jedzme. Hru mačky s myšou (ty si mačka, peniaze myš) nechajme už tak a zamerajme sa skôr na to, ako vyťažiť zo života maximum!

Aby vám život už neunikal pomedzi prsty

Pomedzi prsty obopínajúcimi mobil! Týmto sa dostávame k slovám austrálskeho bankára Johna zo začiatku článku, ktorý mrhal životom až do svojich 46 rokov. „Všetky moje sny a túžby sú stratené. Mám stálu prácu od deviatej do siedmej. Šesť dní v týždni, už 26 rokov. Vždy som si vyberal tú bezpečnejšiu cestu a to postupne celkom zmenilo to, kým som.

Dnes som zistil, že moja žena ma posledných 10 rokov podvádzala. Môj syn ku mne nič necíti. Uvedomil som si, že som zmeškal otcov pohreb v podstate kvôli ničomu. Nedokončil som svoj román, neprecestoval som svet, nepomohol bezdomovcom. Všetky tie veci, o ktorých som si bol istý, že ich spravím, keď som mal okolo dvadsiatky, som premeškal. Keby ma dnes stretlo moje mladšie ja, jednu by mi vrazilo. Nie som ten človek, akým som býval. Čo som robil posledných 10 rokov? Mimo práce si naozaj neviem na nič spomenúť. Pracoval som na polovičný úväzok a minul všetko, čo som zarobil. Dnes šetrím každý cent. Ani si nespomínam, kedy naposledy by som míňal za niečo zábavné alebo len tak pre svoje potešenie.

Výhovorky. Prokrastinácia. Všetko to vedie k jedinej veci. K ničomu. Myslel som si, že finančné zabezpečenie je tá najdôležitejšia vec. Teraz viem že to tak určite nie je. Ľutujem, že som nevyužil svoju energiu, keď som ju mal. Moju vášeň. Moju mladosť. Ľutujem, že som dovolil svojej práci, aby ovládla môj život. Ľutujem, že som bol hrozný manžel, stroj na peniaze. Ľutujem, že som nedokončil svoju knihu a neprecestoval svet. Že som tu nebol pre svojho syna, keď to potreboval. Bol som peňaženka bez emócií.“

„Nikdy nie je neskoro“ v tomto neplatí!

Či už to John Jerryson, neznámi bloger – milionár, alebo my v Bajane, všetci sa zhodneme na jednom, že peniaze netreba brať ako alibi. Robte aj vy všetko na maximum a začnite brať život podľa vlastných predstáv. Až potom budete naozaj slobodní. Väčšina si totiž myslí, že viac peňazí vás urobí šťastnejšími. Keď tie peniaze ale získate, zistíte, že je to úplne inak.

Všetko je relatívne, bohatstvo nevynímajúc. Určite nechceme, aby ste sa na všetko vykašľali a povinnosti nechali bokom. Chceme len, aby ste si život pomedzi prácu dokázali slobodne vychutnávať tak, ako ste vždy chceli a nikým/ničím sa neobmedzovali. Tak teda, dokedy chceš ešte tráviť čas na internete, dokedy chceš zarábať ťažké lóve vo svojej „vysnívanej“ robote, dokedy chceš prokrastinovať, dokedy chceš márniť svoj život?

„Váš čas je obmedzený, preto ho nepremárnite tým, že budete žiť život niekoho iného.“ Steve Jobs